“Geleneksel Sertifikası” uygulaması başladı

geleneksel_640Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, tarım kimyasalı kullanılmadan üretilmiş, zararlı endüstriyel işlem görmemiş, katkı maddesi içermeyen ürünlere Geleneksel Garanti Markası sertifikası vermeye başladı.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Lideri Kemal Özer: ”Uygulama yeni başladı. İlk etapta iki ürüne sertifika verildi. Beş firmanın ürünlerini inceliyoruz.”

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, doğal yollarla üretilen gıda ürünlerine Geleneksel Garanti Markası Sertifikası verme uygulaması başlattı.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, uygulamanın yeni başladığını, ilk etapta nohut ve tam buğday unu üreten iki ürüne sertifika verdiklerini belirtti.

Mutfaktaki ürünlere Geleneksel Garanti Sertifikası

”Beş ürünün incelenmesi tarafımızca devam ediyor” diyen Özer, ”Bir mutfağın en temel ürünlerini sertifikalandırmayı amaçlıyoruz. İnsanların temiz ürün arayışlarını çözmeye çalışmak ve temiz üretimi teşvik etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Özer, sertifika uyugulamasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

”Geleneksel tohumdan üretilen, tarım kimyasalı kullanılmamış, zararlı endüstriyel işlem görmemiş, katkı maddesi içermeyen, ambalajında plastik ve teneke bulunmayan ürünleri Geleneksel Garanti Markası ile sertifikalandırıyoruz.”

Özer, firmaların kendilerine başvurmasından sonra ürünü inceleyip uygunsa serfitaka verdiklerini, daha sonra ise ürünün piyasa süreçlerini denetlemeye devam ettiklerini kaydetti.

Uygulama ile çevre ve toplum sağlığını korumak, geleneksel ve yöresel üretim biçimlerini korumak ve teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade eden Kemal Özer, sözlerini şöyle tamamladı:

”Amacımız tohumu, toprağı, çevre ve insan sağlığını, geleneksel ve yöresel üretim biçimlerini korumaktır. Modern dünyanın sentetikleştirdiği gıda, insan ve çevre sağlığını bozdu. Kimse sağlığından ve geleceğinden emin değil. Bilinçlenen toplumlar unutulmaya yüz tutmuş üretim biçimlerine geri dönüyor. Ayrıntıları www.geleneksel.com.tr adresinden görülebilecek olan Geleneksel Garanti Sertifikası da bu konuda atılmış önemli bir adımdır. Üretici ve tüketicinin ilgisini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.