Geleneksel üretim derece aldı

2013 Bursa Un ve Unlu Mamuller Fuarı’nda tarafından düzenlenen ekmek yarışmasında geleneksel sertifikalı undan geleneksel usullerle yapılan ekmek, katkı maddesi eklenmemesine rağmen üçüncü oldu.

Tam buğday ekmeği kategorisinde Balıkesir, Bursa İstanbul, Kocaeli, Çanakkale, Kütahya ve Manisa’dan yarışmacılar katıldı. Diğer profesyonel ekmek yapımcılarının yer aldığı yarışmada Geleneksel Sertifikası’na sahip unla amatör şekilde yapılan ekmek yarışmanın üçüncü oldu.

Geleneksel Tam Buğday üreticisi Halil ayar, yarışma sonucuyla ilgili şunları söyledi:  Altın Ekmek yarışmasında su değirmenimizde öğütülmüş tam buğday unu ile yapmış olduğumuz ekmeklerle yarışmaya katıldık. 8 il içerisinde tam buğday ekmeği kategorisinde üçüncülüğü kazandık.

Yarışmada aranan şartlar ekmeğin görüntüsü, lezzeti ve homojenliği olduğu için diğer yarışmacılar ekmeklerine un, su, tuz dışında endüstriyel maya ve katkı maddeleri kattılar. Biz de eğer ekmeğimize katkı maddesi katarak görünüm verseydik kesinlikle birinci olurduk.

Biz sadece ekmeğin doğal lezzetiyle üçüncülük ödülünü aldık. Eşit şartlarda yarışmadığımız halde üçüncü olduk ama aslında biz birinci sayılırız. Bu yarışmada ekmekleri büyük bir titizlikle mayalayıp pişiren Nuriye ablama da çok teşekkür ederim. Elleri dert görmesin. Allah’a emanet olun.”

Nuri’ye abla ise ekmeğin yapımını şöyle anlatıyor:

300 cl ölçü kabıyla
1 ölçü ekşi maya
1 ölçü su
Yeteri kadar kaya tuzu
2,5 ölcü un yoğrulur. Bu şekilde elde edilen hamur biraz yumuşak olacaktır.

15 dakika sonra biraz daha yoğurulur.
15 dakika daha beklir.
Sonra çok hafif yağlanmış bir kabın içinde koyup +4 derece buzdolabında 12 saat mayalandırılır.

Dolaptan çıkarıp, çok hafif yağlanmış olan çelik pişirme kabına aktarıyoruz. Bu kapta da 2 saat beklettikten sonra 3 aşamalı bir pişirme işlemi uygulanır.

1) 200 derecede 30 dakika
2) 175 derecede 20 dakika
3) 50 derecede 10 dakika pişirilir.

Sonra kabından çıkarıp tel ızgarada 10 dakika 50 derecede tutulmalı.
3 saat soğutulduktan sonra kesilip yenilebilir.

Bu şekilde bir ekmek yiyen, bu lezzeti tadanlar Allah’ın izniyle bir daha başka ekmek yemek istemeyecekledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.